Požární ochrana – úvodní informace
Jak již bylo uvedeno v úvodním textu kurzu, provádění školení na požární ochranu není důležité jen z hlediska bezpečnosti zaměstnanců při případném vzniku požáru, ale také tato povinnost je dána zákonem, a její doržování je tedy povinné (za jejich dodržování je zodpovědný statutární zástupce)
Základním dokumentem a nejvyšší právní normou požární ochrany v ČR je zákon č. 133/1985 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Na tento zákon navazuje vyhláška MV ČR č. 246/2001 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o PO.
Oba uvedené dokumenty stanoví základní organizační strukturu požární ochrany a povinnosti ústředních orgánů státní správy, právnických osob a fyzických osob na úseku požární ochrany. Ústředním orgánem pro řízení PO v ČR je Ministerstvo vnitra. Mezi další povinnou dokumentaci PO ve firmě spadá řád ohlašovny požárů nebo evakuační plán.
NÁKLADY NA POŽÁRNÍ OCHRANU BUDOV V ORGANIZACI HRADÍ VŽDY PODNIKATELSKÝ SUBJEKT
Požární ochrana lze dělit na preventivní (předcházení požárům) a represivní činnost (likvidace požáru).
Požární ochrana svou preventivní činností je zaměřena na zabránění vzniku požáru a dosažení takových předpokladů, aby v případě vzniku požáru byly následky co možná nejmenší. Všechna preventivní opatření lze shrnout do čtyř základních oblastí:
- zabránění vzniku požárů
- zamezení rozšíření požáru
- zabezpečení evakuace osob a materiálu
- vytváření podmínek pro rychlý a účinný hasební zásah
Všechna tato opatření je potřeba realizovat za aktivní účasti zaměstnanců a prosazovat, aby opatření požární prevence byla součástí pracovních návyků.
V této oblasti je určeno, že každý je povinen si počínat tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru a neohrozil tak život a zdraví osob, zvířat a poškození majetku.
Pokud však již dojde z jakéhokoliv důvodu ke vzniku požáru, je každý občan povinnen při zdolávání požárů, živelných pohrom a jiných mimořádných událostí poskytovat přiměřenou osobní pomoc, nevystaví-li tak vážnému nebezpečí nebo ohrožení života sebe nebo osoby blízké. Povinnost hlásit požár má také každý občan.
Důležité je si také uvědomit, že školení z PO zaměstnanců dané organizace může provádět pouze řádně proškolený vedoucí zaměstnanec nebo preventista PO, přičemž proškolení běžných zaměstnanců by se mělo opakovat nejméně jednou za dva roky a za jeho provedení je zodpovědný vedoucí zaměstnanec a proškolení vedoucích zaměstnanců by mělo být maxilmálně jednou za 3 roky, a to osobou odborně způsobilou v PO.
Ze zákona také vyplývá, že každá organizace musí zpracovávat dokumentaci o členění provozovaných činností podle požárního nebezpečí.